Twinning projekat se obraća organizacijama civilnog društva i medijima

U periodu od 7-9. decembra 2015. godine u okviru Twinning projekta ograniziran je niz radionica  za predstavnike medija, mladih i organizacija civilnog društva o ulozi parlamenata u procesu pristupanja EU. Identične radionice su organizirane za predstavnike medija, mladih i organizacija civilog društva u Skupštini Brčko distrikta, a zatim za organizacije bazirane u Sarajevu u zgradi Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, te u Banja Luci u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Tokom ovih radionica obraćali su se predsjednici/predsjedavajući odbora/komisija za evropske integracije, g. Srđan Blažić, predsjedavajući Komisije za evropske integracije Skupštine Brčko distrikta, u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine g. Nikola Lovrinović, predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije PSBiH i g. Branislav Borenović, predsjednik Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Predsjednici/predsjedavajući su informirali prisutne o trenutnom sastavu i načinu rada odbora/komisija za evropske integracije.



Važno je da parlament održava komunikaciju sa vanjskim partnerima na odgovoran i organiziran način - bilo da se radi o novinarima, predstavnicima mladih, civilnog društva i drugima. Ove radionice su se fokusirale na podržavanje boljeg razumijevanja uloge parlamenata u procesu pristupanja EU za partnere parlamenata koji dolaze iz civlnog društva, čime se doprinijelo povećanoj svijesti šire javnosti o izazovima koji stoje pred parlamentima u procesu integracija u EU. Ovi događaji su također imali za cilj da pospješe žive rasprave i dijalog između učesnika.

Tokom ovih radionica, eksperti (Péter Sárdi, direktor Direkcije za vanjske odnose, državni sekretar, Narodna skupština Mađarske, Adam Dudzic, zamjenik direktora Ureda za međunarodne odnose, Sekretarijat Sejma u Poljskoj i Zoltán Horváth, rukovodilac projekta ispred država članica) istakli su najvažnije temelje za uloge koje igraju parlamenti u vezi sa procesom pristupanja u EU na osnovu iskustava bivših država kandidatkinja (Poljske i Mađarske) a istovremeno su predstavili postignute rezultate Twinning projekta kako bi ojačali ulogu parlamenata u Bosni i Hercegovini u kontekstu integracija u EU.

Učesnici su postavili više pitanja. Naročito su bili zainteresirani za nedostajući mehanizam koordinacije EU i Program integracije, kao i za kašnjenje procesa integracije. U centru pitanja bile su i perspektive vezane za pristupanje EU, naročito u pogledu njegovog eventualnog vremenskog rasporeda. Pomenuta su i pitanja vezana za primjenu, formu i dužinu mogućih privremenih odstupanja od transpozicije nekih elemenata pravne stečevine EU. Metoda učešća civilnog društva u poslovima parlamenta vezanim za EU je također bila u centru pažnje, sa posebnim osvrtom na iskustva i najbolje prakse zemalja koje su ranije pristupile EU. Postavljana su i pitanja koja se odnose na uticaj integracija u EU na ključne sektore, naročito poljoprivredu i proizvodnju mlijeka.


Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine
Parlamentarna skupština
Bosne i Hercegovine
Parlament Federacije Bosne i Hercegovine
Parlament Federacije
Bosne i Hercegovine
Narodna skupština Republike Srpske
Narodna skupština
Republike Srpske
Skupština Brčko distrikta
Skupština Brčko distrikta
Narodna skupština
Mađarske (Országgyűlés)
Narodna skupština Mađarske (Országgyűlés)
Projekat
implementira
Konzorcij
Narodna skupština Francuske (Assemblée nationale)
Narodna skupština
Francuske (Assemblée nationale)