TWINNING PROJEKT
Jačanje uloge parlamenata u Bosni i Hercegovini
u kontekstu integracija u Europsku uniju
u kontekstu integracija u Europsku uniju

OPIS PROJEKTA
Priroda i svrha
Ovaj twinning projekt predstavlja instrument suradnje između Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Narodne skupštine Republike Srpske i Skupštine Brčko distrikta kao partnera koji sudjeluju na strani Bosne i Hercegovine i parlamenata država članica EU koje sudjeluju u Projektu s druge strane.
Projekt, s ukupnim budžetom od 3,5 milijuna eura financira Europska unija iz sredstava Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA 2012), a implementira ga Narodna skupština Mađarske u konzorcijmu sa Narodnom skupštinom Francuske.
Glavni cilj Twinning projekta je jačati kapacitete i omogućiti da četiri lokalne partnerske parlamentarne institucije unaprijede svoju ulogu u procesu pristupanja Bosne i Hercegovine EU i u realizaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Opseg i struktura
Twinning projekt sadrži 7 širih tema definiranih kao "komponente”. One uključuju sljedeće oblasti:
1. Jačanje kapaciteta za strateško vođenje pristupnog procesa i dijaloga sa Europskim parlamentom
2. Jačanje mehanizama i kapaciteta za usklađivanje zakonodavstva
3. Jačanje mehanizma nadzora nad radom vlade, nadzornih i regulatornih tijela i poboljšanje suradnje sa vladom u procesu pristupanja EU
4. Povećanje učešća civilnog društva i vidljivosti uloge parlamenata u procesu pristupanja EU
5. Razvoj redovite suradnje i koordinacije između Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Narodne skupštine Republike Srpske, Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine i Skupštine Brčko distrikta u pitanjima vezanim za EU
6. Jačanje kapaciteta članova parlamenta i osoblja
7. Poboljšanje upravljanja unutarnjim resursima.
Svaka od naprijed navedenih komponenti je podijeljena na nekoliko tematskih oblasti označenih kao "potkomponente”.
Komponenta 1
Cilj komponente 1 je uspostaviti resurse i mehanizme koji predstavljaju neizbježan preduvjet za uspješan proces integracije s stanovišta parlamenata. Ova komponenta se fokusira na četiri
različita pitanja, kako bi se taj cilj postigao:
1. jačanje znanja i vještina u administracijama parlamenata u BiH,
2. na osnovu analize potreba članova parlamenta, uspostavljanje efikasnih administrativnih strukura za upravljanje poslovima vezanim za integraciju u EU
3. uvođenje boljih mehanizama za planiranje aktivnosti koje su povezane s EU, i
4. maksimalno povećanje mogućnosti koje leže u suradnji sa Europskim parlamentom u Parlamentarnom odboru za stabilizaciju i pridruživanje.
Komponenta 2
Ova komponenta se fokusira na zakonodavni postupak parlamenata i usklađivanje nacionalnog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU. Aktivnosti su usmjerene na poboljšanje prakse donošenja zakona što predstavlja preduvjet za razvitak uspješnog procesa usklađivanja zakonodavstva s pravnom stečevinom EU i provedbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Komponenta 3
Aktivnosti usmjerene na jačanje funkcije nadzora u parlamentima na nivou plenarnih sjednica i povjerenstava/odbora kako bi se uspostavili mehanizmi za organizirano i redovito praćenje rada vlade i neovisnih agencija. S obzirom da nadzorne aktivnosti parlamenta u velikoj mjeri ovise o njegovim istraživačkim kapacitetima, ova komponenta je također usmjerena i na jačanje istraživačkih funkcija parlamenta, kao jednog od ključnih instrumenata potpore u cilju obavljanja učinkovitoga nadzora.
Komponenta 4
Od vitalnog je značaja za parlamente u BiH ostvariti učinkovitu komunikaciju sa građanima i njihovim organiziranim skupinama predstavnika tj. organizacijama civilnog društva (OCD). Cilj komponente 4 je poboljšati vidljivost parlamenata u cjelini, a posebice u procesu pristupanja EU. Detaljno isplanirana komunikacijska strategija – koja je u koordinaciji s aktivnostima vlade – bi trebala usmjeravati sva nastojanja u pogledu informiranja i izvještavanja o integraciji u EU. U komponenti 4, aktivnosti imaju za cilj pokazati kako se može postići široki legitimitet kod svakodnevnih parlamentarnih aktivnosti, što će u konačnici rezultirati učinkovitijim zakonodavnim procesom, a istovremeno će omogućiti bolju potporu demokratskim strukturama u zemlji.
Komponenta 5
Cilj komponente 5 je uspostaviti funkcionalan mehanizam suradnje i koordinacije između parlamenata u Bosni i Hercegovini, po svim pitanjima vezanim za EU na četiri razine:
1. uspostaviti suradnju između predsjedavajućih stalnih povjerenstava/odbora,
2. dodatno ojačati Forum povjerenstava/odbora za europske integracije,
3. uspostaviti postupak redovitih konzultacija za parlamentarnu administaciju koja se bavi poslovima vezanim za EU, i
4. uspostaviti forume parlamentarnih povjerenstava/odbora iz različitih politika EU (ključnih oblasti za zadatke usklađivanja zakonodavstva s propisima EU) sa mehanizmima za redovitu razmjenu informacija i koordiniranje.
Također se organiziraju seminari o ulogama i dužnostima povjerenstava/odbora za europske integracije, drugih stalnih povjerenstava/odbora i radnih tijela u procesu europskih integracija.
Komponenta 6
Jačanje kapaciteta članova parlamenata i osoblja u parlamentima čini fokus napora za poboljšanje općega znanja i konkretnih vještina u cilju boljega obavljanja poslova na svim razinama u radu parlamenta. U sklopu ove komponente parlamenti u Bosni i Hercegovini mogu iskoristiti detaljan program edukacija kako bi se upoznali sa funkcioniranjem struktura, procedura i pravnih sustava Europske unije, uključujući elemente pravne stečevine EU, kao i zahtjeva pred parlamentima u procesu pristupanja Europskoj uniji. Izrada strategija za edukaciju i planova edukacije se također promovira u okviru ove komponente.
Komponenta 7
Ova komponenta se fokusira na strateško planiranje unutarnjih resursa koji bi trebali biti osnov za uspješno upravljanje resursima u svim parlamentima u Bosni i Hercegovini. Moderna politika upravljanja ljudskim resursima bi se također trebala usvojiti i primjenjivati u svim parlamentarnim administracijama. Nezaobilazni preduvjet za učinkovito obavljanje funkcija nadzora je jačanje autonomije i neovisnosti parlamenatarnog proračuna, kako i učinkovitije procedure za donošenje i upravljanje proračunom.
Rezultati koje komponente projekta trebaju realizirati
Rezultat 1 – Uloga parlamenata u Bosni i Hercegovini u strateškom vođenju procesom pristupanja EU je poboljšana
Rezultat 2 – Precizno utvrđene i implementirane procedure za koordiniranje planiranja i praćenja procesa usklađivanja zakonodavstva s pravnom stečevinom.
Rezultat 3 – Mehanizmi za nadzor nad procesom pristupanja EU su uspostavljeni i koriste se; odgovarajući mehanizmi izvješćivanja vlade i regulatornih tijela su uspostavljeni i primjenjuju se.
Rezultat 4 – Organizirano sudjelovanje OCD-a u aktivnostima vezanim za EU koje provode parlamenti i povećana vidljivost parlamenata u procesu pristupanja EU
Rezultat 5 – Razvijena redovita suradnja i koordinacija među parlamentima u Bosni i Hercegovini o pitanjima vezanim za EU
Rezultat 6 – Ojačan kapacitet članova parlamenta i osoblja u parlamentima za pitanja koja su vezana za EU
Rezultat 7 – Poboljšano upravljanje parlamentarnim resursima
Način rada Twinning projekta
Tijekom realizacije Projekta sve potkomponente se realiziraju veoma sličnim redoslijedom i kroz niz stadija. Svaka potkomponenta počinje procjenom stanja, potom slijedi izrada smjernica koje sadrže naznake i opće karakteristike mogućih poboljšanja i predloženih promjena.
Izrađene smjernice služe kao osnova za razmjenu mišljenja i diskusije sa parlamentima korisnicima Projekta u vidu okruglih stolova koji se održavaju sa predstavnicima – i političkog vodstva i administrativnog osoblja – svake od partnerskih institucija.
Oslanjajući se na smjernice i mišljenja (komentare i sugestije) četiri parlamenta u Bosni i Hercegovini, eksperti Twinning projekta formulišu zaključke i konkretne prijedloge (preporuke ili priručnik) za jačanje institucionalnih kapaciteta i operativne učinkovitosti partnerskih parlamenata.
Pored izrade preporuka za unapređenje metoda rada, struktura i procedura, Projekt nudi i složen program edukacije sa više od 40 seminara i radionica iz tematskih oblasti koje obuhvaća 7 komponenti Projekta.
Sudionici iz Bosne i Hercegovine
Članovi parlamenta (zastupnici i delegati) i zaposleni u četiri partnerska parlamenta u Bosni i Hercegovini, zajedno s pozvanim vladinim dužnosnicima i predstavnicima nevladinih organizacija.
Stručnjaci iz zemalja članica EU
Projekt implementira Narodna skupština Mađarske (kao vodeći partner) u konzorciju s Narodnom skupštinom Francuske (kao mlađim partnerom). Osim njih, francuski Senat, poljski Sejm, portugalski Parlament, Dom lordova (Gornji dom) Ujedinjenog Kraljevstva, hrvatski Sabor, češki Predstavnički dom i latvijski Parlament pružaju institucionalnu potporu realizaciji projekta, dok dodatni eksperti iz Belgije, Danske, Estonije, Litvanije, Europskog parlamenta i IPEX-a, također daju svoj doprinos za osiguranje zastupljenosti širokoga spektra najboljih praksi iz EU, koje mogu doprinijeti iznalaženju napogodnijih struktura i procedura za parlamente u Bosni i Hercegovini. Ukupno više od 100 eksperata iz Mađarske, Francuske i drugih zemalja članica EU realizira više od 150 različitih aktivnosti u okviru 7 komponenti.
Aktivnosti u smislu prilika za stjecanje znanja u zemljama članicama EU
Twinning projekt također nudi mogućnosti parlamentima u Bosni i Hercegovini za stjecanje znanja i direktnoga uvida u rad nekoliko parlamenata u zemljama EU kroz organiziranje studijskih posjeta i programa stažiranja, kako za članove parlamenta tako i za osoblje.